2009 Peugeot TKR gallery
2009 Peugeot TKR
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 81.0 kg (178.6 pounds) |
| Seat height: | 801 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray, blue, black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Scorpa T-Ride 250F
- 2009 Sherco SE 0.5
- 2009 Sherco SE 125-F
- 2009 Sherco SE 2.5i -F
- 2009 Sherco SE 4.5i-F
- 2009 Sherco SE 5.1i-F
- 2009 Sherco SM 0.5
- 2009 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2009 Sherco SM 125-F
- 2009 Sherco SM 4.5i-F
- 2009 Sherco SM 5.1i-F
- 2009 Sherco ST 0.80
- 2009 Sherco ST 1.25
- 2009 Sherco ST 2.5
- 2009 Sherco ST 2.9
- 2009 Sherco ST 3.2 F
- 2009 Sherco ST Racing 3.2 F
- 2009 Skyteam Aero 50
- 2009 Skyteam Girino 50
- 2009 Skyteam Le Mans Club 50

