2009 UM V2C 650S gallery
2009 UM V2C 650S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.5 x 62.0 mm (3.2 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 225.9 kg (498.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,660 mm (65.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.97 litres (4.22 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, burgundy, silver |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki GZ250
- 2009 Suzuki Intruder 125
- 2009 Suzuki Intruder C1800RT
- 2009 Suzuki Intruder C800
- 2009 Suzuki Intruder M1800R
- 2009 Suzuki Intruder M1800R2
- 2009 Suzuki Intruder M800
- 2009 Suzuki Intruder M800Z
- 2009 Suzuki Maruder 125
- 2009 Suzuki RM 85
- 2009 Suzuki RM-Z250
- 2009 Suzuki RMZ 450
- 2009 Suzuki SFV650 Gladius
- 2009 Suzuki Sixteen 125
- 2009 Suzuki SV 650
- 2009 Suzuki SV 650 SF
- 2009 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2009 Suzuki SV 650 Sport
- 2009 Suzuki TU250
- 2009 Suzuki V-Strom 1000

