2009 Wakan 100 Roadster gallery
2009 Wakan 100 Roadster
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1640.00 ccm (100.07 cubic inches) | Power: | 120 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, white, silver. Also custom paint. |
News
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a►
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2009 Derbi Senda X-treme 50 SM
- 2009 Derbi Terra 125
- 2009 Derbi Terra Adventure 125
- 2009 Diamo Classic 50
- 2009 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2009 Diamo LS200
- 2009 Diamo RS250
- 2009 Diamo Velocity 50
- 2009 Ducati Hypermotard 1100
- 2009 Ducati Hypermotard 1100S
- 2009 Ducati Monster 1100
- 2009 Ducati Monster 1100S
- 2009 Ducati Monster 696
- 2009 Ducati Multistrada 1100
- 2009 Ducati Multistrada 1100S
- 2009 Ducati SportClassic GT 1000
- 2009 Ducati SportClassic GT1000 Touring
- 2009 Ducati SportClassic Sport 1000 S
- 2009 Ducati Streetfighter

