2008 Wakan Road gallery
2008 Wakan Road
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1640.00 ccm (100.07 cubic inches) | Power: | 115 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki Boulevard S40
- 2008 Suzuki Boulevard S50
- 2008 Suzuki Boulevard S83
- 2008 Suzuki Burgman 400
- 2008 Suzuki Burgman 650
- 2008 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2008 Suzuki Djebel 250 XC
- 2008 Suzuki DR 650 SE
- 2008 Suzuki DR-Z 400 S
- 2008 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2008 Suzuki DR-Z125
- 2008 Suzuki DR-Z125L
- 2008 Suzuki DR-Z70
- 2008 Suzuki DR200SE
- 2008 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2008 Suzuki GS 50
- 2008 Suzuki GS 500F
- 2008 Suzuki GSR 400
- 2008 Suzuki GSR 400 ABS
- 2008 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa

