2014 Harley-Davidson V-Rod Muscle gallery
2014 Harley-Davidson V-Rod Muscle
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1250.08 ccm (76.28 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 72.0 mm (4.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.1 kg (644.0 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,702 mm (67.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White Hot Denim, Charcoal Pearl, Amber Whiskey, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Triumph Trophy SE
- 2014 Victory Boardwalk
- 2014 Victory Cross Country
- 2014 Victory Cross Country 8 Ball
- 2014 Victory Cross Country Factory Custom
- 2014 Victory Cross Country Tour
- 2014 Victory Cross Country Tour 15th Anniversary
- 2014 Victory Cross Roads 8 ball
- 2014 Victory Cross Roads Classic
- 2014 Victory Gunner
- 2014 Victory Hammer 8 Ball
- 2014 Victory High Ball
- 2014 Victory Jackpot
- 2014 Victory Judge
- 2014 Victory Ness Cross Country Limited
- 2014 Victory Vegas 8 Ball
- 2014 Victory Vision Tour
- 2014 Yamaha Aerox 4
- 2014 Yamaha Aerox R 50
- 2014 Yamaha Aerox R Naked 50

