2009 Triumph Street Triple R gallery
2009 Triumph Street Triple R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (41.19 cubic inches) | Power: | 105,94 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 52.3 mm (2.9 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.40 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Matt Graphite. Matt Blazing Orange |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi Boulevard 50 2T
- 2009 Derbi Cross City 125
- 2009 Derbi DH 2.0
- 2009 Derbi Dirt Boy 50
- 2009 Derbi Dirt Kid 50
- 2009 Derbi GP1 125 Racing
- 2009 Derbi GP1 250 Racing
- 2009 Derbi GP1 50 Open
- 2009 Derbi GP1 50 Racing
- 2009 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2009 Derbi GPR 125 Racing
- 2009 Derbi GPR 50 Nude
- 2009 Derbi GPR 50 Racing
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Race Replica
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Replica Di Meglio
- 2009 Derbi Mulhacen 125
- 2009 Derbi Mulhacen 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LE

