2009 Norton Commando 961 SS gallery
2009 Norton Commando 961 SS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58.64 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 79.0 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.2 kg (415.0 pounds) |
| Seat height: | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-X17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-X17 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/gold |
News
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CR&S VUN Fifties
- 2009 CR&S VUN Lucky
- 2009 CR&S VUN Road
- 2009 CR&S VUN Road Depowered
- 2009 CR&S VUN Sidecar
- 2009 CR&S VUN Track
- 2009 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2009 CSR Cruiser 250 Automatica
- 2009 CSR Custom 125
- 2009 CSR Custom 250 Aut
- 2009 CSR Custom 250 Twin
- 2009 CSR Glory
- 2009 CSR Max 125
- 2009 CSR NKT 125
- 2009 CSR NKT 250
- 2009 CSR Ona
- 2009 CSR Scoo 125
- 2009 Daelim Cordi 50
- 2009 Daelim Daystar 125 FI
- 2009 Daelim Otello 125 FI

