2009 Fantic Caballero Regolarita 125 Air gallery
2009 Fantic Caballero Regolarita 125 Air
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 123.79 ccm (7.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Re/white/black |
News
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha FJR 1300 A
- 2009 Yamaha FJR 1300 AE
- 2009 Yamaha FJR 1300 AS
- 2009 Yamaha FZ1
- 2009 Yamaha FZ1 ABS
- 2009 Yamaha FZ1 Fazer
- 2009 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2009 Yamaha FZ6
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6 S2
- 2009 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6R
- 2009 Yamaha FZS
- 2009 Yamaha Giggle
- 2009 Yamaha Jog R
- 2009 Yamaha Jog RR
- 2009 Yamaha Majesty
- 2009 Yamaha Majesty 125
- 2009 Yamaha Majesty 400 ABS

