2009 Fantic Caballero Regolarita 50 gallery
2009 Fantic Caballero Regolarita 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.0 kg (189.6 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 990 Adventure R
- 2009 KTM 990 Super Duke
- 2009 KTM 990 Superduke R
- 2009 KTM 990 Supermoto
- 2009 KTM 990 Supermoto R
- 2009 KTM 990 Supermoto T
- 2009 Kymco Agility City 50
- 2009 Kymco Agility RS
- 2009 Kymco Downtown
- 2009 Kymco Jetix 50
- 2009 Kymco People S 4T
- 2009 Kymco Sento 50
- 2009 Kymco Xciting 300Ri
- 2009 Kymco Xciting 500 Ri
- 2009 Lambretta Due 50
- 2009 Lambretta Pato 125
- 2009 Lambretta Uno 150
- 2009 Lambretta Uno 50
- 2009 Lifan Delta 250cc V Twin
- 2009 Lifan Huntaway 200

