2009 Kreidler Martinique gallery
2009 Kreidler Martinique
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 10,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Beige |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CCM RL125
- 2009 CCM SM125
- 2009 CCM SR40
- 2009 CCM TL125
- 2009 CCM X-TR250
- 2009 CF Moto 150 Charm AutoMatic
- 2009 CF Moto 150 Jewel AutoMatic
- 2009 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2009 CF Moto V3 Sport
- 2009 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2009 CH Racing CH 501 Basic
- 2009 CH Racing CH 508 Senior
- 2009 CH Racing CH 509 Pro Senior
- 2009 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
- 2009 CH Racing CH 515 Basic
- 2009 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2009 CH Racing WSM 50
- 2009 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2009 CH Racing WXE 125 Sparta

