2009 BMW HP2 Sport gallery
2009 BMW HP2 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Alpine white |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha TT-R 50 E
- 2009 Yamaha TW200
- 2009 Yamaha TZR 50
- 2009 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2009 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2009 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2009 Yamaha V Star 1300
- 2009 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2009 Yamaha V Star 250
- 2009 Yamaha V Star 950
- 2009 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2009 Yamaha V Star Classic
- 2009 Yamaha V Star Custom
- 2009 Yamaha V Star Silverado
- 2009 Yamaha Vino 125
- 2009 Yamaha Vino Classic
- 2009 Yamaha Vity
- 2009 Yamaha VMAX
- 2009 Yamaha Warrior
- 2009 Yamaha Why

