2009 Kreidler Enduro 125 DD gallery
2009 Kreidler Enduro 125 DD
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.10-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Fantic Caballero 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 200
- 2009 Fantic Caballero Motard 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 200
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2009 Flyrite Choppers Bobber
- 2009 Flyrite Choppers High Noon
- 2009 Flyrite Choppers Outlaws Ruin
- 2009 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2009 Flyrite Choppers Scorcher
- 2009 Garelli Flexi 50
- 2009 Garelli Mosquito 125
- 2009 Garelli Tiesse 125 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 S 2T

