2009 Victory Kingpin Low gallery
2009 Victory Kingpin Low
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 306.6 kg (676.0 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Solid Black, Solid Midnight Cherry, Solid Supersteel Gray |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
-
Harley-Davidson XR1200X
-
Harley-Davidson Sportster XL 883N Iron 883
Other motorcycles in 2009
- 2009 NCR Leggera
- 2009 NCR Macchia Nera
- 2009 NCR Mike Hailwood TT
- 2009 NCR Millona One Shot
- 2009 NCR Millona R
- 2009 NCR Millona S
- 2009 NCR New Blue
- 2009 Neander Turbo Diesel
- 2009 Nipponia Altiva 125
- 2009 Nipponia Arte 125
- 2009 Nipponia AX 100S
- 2009 Nipponia Brio 110
- 2009 Nipponia Brio 125
- 2009 Nipponia Evolution 110
- 2009 Nipponia Ezio 50
- 2009 Nipponia Mego 125S
- 2009 Nipponia NB 125E
- 2009 Nipponia NC 110
- 2009 Nipponia NC 90
- 2009 Nipponia Sporty 125

