2013 Victory Jackpot gallery
2013 Victory Jackpot
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.7 kg (652.0 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating rotor with 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Orange Madness w/graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki ER-6n
- 2013 Kawasaki ER-6nL (LAMS) ABS
- 2013 Kawasaki Estrella
- 2013 Kawasaki KLR650
- 2013 Kawasaki KLX110
- 2013 Kawasaki KLX110L
- 2013 Kawasaki KLX125
- 2013 Kawasaki KLX140
- 2013 Kawasaki KLX140L
- 2013 Kawasaki KLX250
- 2013 Kawasaki KLX250S
- 2013 Kawasaki KLX250SF
- 2013 Kawasaki KLX450R
- 2013 Kawasaki KX100
- 2013 Kawasaki KX250F
- 2013 Kawasaki KX450F
- 2013 Kawasaki KX65
- 2013 Kawasaki KX85
- 2013 Kawasaki KX85-I
- 2013 Kawasaki KX85-II

