2014 KTM RC 200 gallery
2014 KTM RC 200
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.50 ccm (12.17 cubic inches) | Power: | 25.48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 49.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 14.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.5 kg (303.1 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 95/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 115/75-R17 |
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha FJR 1300 AS
- 2014 Yamaha FJR1300ES
- 2014 Yamaha FZ-09
- 2014 Yamaha FZ1
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2014 Yamaha FZ6R
- 2014 Yamaha FZ8
- 2014 Yamaha Jog R
- 2014 Yamaha Jog RR
- 2014 Yamaha Majesty
- 2014 Yamaha MT-07
- 2014 Yamaha MT-09
- 2014 Yamaha MT-09 Street Rally
- 2014 Yamaha Neos
- 2014 Yamaha Neos 4
- 2014 Yamaha Neos Easy 50
- 2014 Yamaha PW50
- 2014 Yamaha Road Star S
- 2014 Yamaha Road Star Silverado S

