2009 Victory Arlen Ness Victory Vision gallery
2009 Victory Arlen Ness Victory Vision
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 369.0 kg (813.5 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,670 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating rotor with 3-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ness Series Custom Color |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda CBF600
- 2009 Honda CBF600S
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade ABS
- 2009 Honda CBR125
- 2009 Honda CBR600RR
- 2009 Honda CBR600RR ABS
- 2009 Honda CRF100F
- 2009 Honda CRF150F
- 2009 Honda CRF150F Expert
- 2009 Honda CRF150R
- 2009 Honda CRF150R2
- 2009 Honda CRF230F
- 2009 Honda CRF230L
- 2009 Honda CRF230M
- 2009 Honda CRF250F
- 2009 Honda CRF250R
- 2009 Honda CRF250X
- 2009 Honda CRF450F
- 2009 Honda CRF450R

