2009 Ducati Monster 1100 gallery
2009 Ducati Monster 1100
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 93,6 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red (Red/Silver), Silver (Red/Silver), Black (Black/Silver) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
-
Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
-
Harley-Davidson Softail Deuce Injection
Other motorcycles in 2009
- 2009 Gilera VC 150 Strada
- 2009 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2009 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2009 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2009 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2009 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2009 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2009 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2009 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
- 2009 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2009 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom

