2013 Ducati Monster 795 gallery
2013 Ducati Monster 795
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 85,83 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 BMW C650GT
- 2013 BMW F700GS
- 2013 BMW F800GS
- 2013 BMW F800GT
- 2013 BMW F800R
- 2013 BMW G650GS
- 2013 BMW G650GS Sertao
- 2013 BMW HP4
- 2013 BMW K1300R
- 2013 BMW K1300R Dynamic Edition
- 2013 BMW K1300S
- 2013 BMW K1600GT
- 2013 BMW K1600GTL
- 2013 BMW R1200GS
- 2013 BMW R1200GS Adventure
- 2013 BMW R1200R
- 2013 BMW R1200RT
- 2013 BMW S1000RR
- 2013 Ducati 1199 Panigale
- 2013 Ducati 1199 Panigale R

