2009 Honda SW-T400 gallery
2009 Honda SW-T400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 38,48 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 64.0 x 62.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Color options: | Silver, white, red, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Confederate C120 Renaissance Fighter
- 2009 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2009 CPI Aragon
- 2009 CPI Aragon GP 50
- 2009 CPI Formula R 50
- 2009 CPI GTR 50
- 2009 CPI SMX 50
- 2009 CR&S VUN Carbon Chic
- 2009 CR&S VUN Evoluzion
- 2009 CR&S VUN Fifties
- 2009 CR&S VUN Lucky
- 2009 CR&S VUN Road
- 2009 CR&S VUN Road Depowered
- 2009 CR&S VUN Sidecar
- 2009 CR&S VUN Track
- 2009 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2009 CSR Cruiser 250 Automatica
- 2009 CSR Custom 125
- 2009 CSR Custom 250 Aut
- 2009 CSR Custom 250 Twin

