2008 Kawasaki Ninja 500R gallery
2008 Kawasaki Ninja 500R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30.39 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-x17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Diablo Black, Passion Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 TL
- 2008 Moto Guzzi Norge 850
- 2008 Moto Guzzi Stelvio
- 2008 Moto Guzzi V7 Special
- 2008 Moto Morini 9 1/2
- 2008 Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler
- 2008 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2008 Moto Morini Corsaro Avio
- 2008 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2008 MotoCzysz C1 990
- 2008 Motom Dolcevita
- 2008 Motom Gypsy
- 2008 Motom Lambretta
- 2008 Motom Rambo 151
- 2008 Motom Spasso
- 2008 Motom TranCity 125
- 2008 Motorhispania Furia Cross
- 2008 Motorhispania Furia Super Motard

