2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT gallery
2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 270.1 kg (595.4 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Two Tone: Candy Fire Red / Metallic Titanium, |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hero Honda CBZ X-TREME
- 2007 Hero Honda CD Dawn
- 2007 Hero Honda CD Deluxe
- 2007 Hero Honda Glamour
- 2007 Hero Honda Glamour PGM-FI
- 2007 Hero Honda Hunk
- 2007 Hero Honda Karizma
- 2007 Hero Honda Passion Plus
- 2007 Hero Honda Pleasure
- 2007 Hero Honda Splendor
- 2007 Hero Honda Super Splendor
- 2007 Highland 450 MX
- 2007 Highland 450 SM
- 2007 Highland Allroad
- 2007 Highland Desert Storm
- 2007 Highland Dirt Trac
- 2007 Highland Outback
- 2007 Highland Super Motard
- 2007 Honda 599
- 2007 Honda 919 / Hornet 900

