2007 Harley-Davidson XL883 Sportster gallery
2007 Harley-Davidson XL883 Sportster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.4 kg (563.0 pounds) |
| Seat height: | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | Vivid black, fire red pearl, Pacific blue pearl (new), pewter pearl (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Diamo Retro 50
- 2007 Diamo Tracer 150
- 2007 Diamo Tracer 250
- 2007 Diamo Turista 260
- 2007 Diamo Velux 150
- 2007 Diamo Velux 250
- 2007 Ducati Desmosedici RR
- 2007 Ducati GT 1000
- 2007 Ducati Hypermotard 1100S
- 2007 Ducati Monster 695
- 2007 Ducati Monster S2R 1000
- 2007 Ducati Monster S2R 800
- 2007 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2007 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2007 Ducati Multistrada 1100
- 2007 Ducati Multistrada 1100S
- 2007 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2007 Ducati Sport 1000 Monoposto
- 2007 Ducati Sport 1000S
- 2007 Ducati ST3

