2007 Hartford HD-125L gallery
2007 Hartford HD-125L
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 9,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.30 litres (2.72 gallons) |
| Color options: | Blue, Red |
News
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 VOR EN-MAR 450 Enduro
- 2007 VOR EN-MAR 530 Enduro
- 2007 VOR MX 450 Motocross
- 2007 VOR MX 530 Motocross
- 2007 VOR SM-E 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-E 530 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 570 Supermotard
- 2007 Vyrus 984 C3 V2
- 2007 Vyrus 985 C3 V4
- 2007 Wakan Racing 1640
- 2007 Wakan Road 1640
- 2007 Yamaha Aerox R
- 2007 Yamaha Aerox R Special Version
- 2007 Yamaha Aerox Race Replica
- 2007 Yamaha AG 100
- 2007 Yamaha AG 200 E
- 2007 Yamaha Black Max
- 2007 Yamaha Black Max ABS
- 2007 Yamaha BWs

