2007 Derbi Atlantis Bullet 2t gallery
2007 Derbi Atlantis Bullet 2t
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.0 kg (189.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Ducati Monster S2R 1000
- 2007 Ducati Monster S2R 800
- 2007 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2007 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2007 Ducati Multistrada 1100
- 2007 Ducati Multistrada 1100S
- 2007 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2007 Ducati Sport 1000 Monoposto
- 2007 Ducati Sport 1000S
- 2007 Ducati ST3
- 2007 Ducati ST3S ABS
- 2007 Ducati Superbike 1098
- 2007 Ducati Superbike 1098 S
- 2007 Ducati Superbike 1098 S Tricolore
- 2007 Ecosse Heretic
- 2007 Ecosse Heretic Ag
- 2007 Ecosse Heretic C
- 2007 Ecosse Heretic Ti
- 2007 Enfield Bullet 350
- 2007 Enfield Bullet 500

