2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi gallery
2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, Dark blue, Royal blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Moto Guzzi 940 Custom
- 2007 Moto Guzzi Breva 750
- 2007 Moto Guzzi Breva 850
- 2007 Moto Guzzi Breva V 1100
- 2007 Moto Guzzi California Classic
- 2007 Moto Guzzi California Touring
- 2007 Moto Guzzi California Vintage 1100
- 2007 Moto Guzzi Griso 1100
- 2007 Moto Guzzi Griso 850
- 2007 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2007 Moto Guzzi Moto Guzzi Griso 1200 8v
- 2007 Moto Guzzi Nevada 750 Touring
- 2007 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2007 Moto Guzzi Norge 1200
- 2007 Moto Morini 9 1/2
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2007 Motobi 250 SixTiranti
- 2007 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2007 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard

