2007 Yamaha X-Max 250 gallery
2007 Yamaha X-Max 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15.24 cubic inches) | Power: | 19,84 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-M15 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-M14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 CCM C-XR230-S
- 2007 CCM FT35rs Limited Edition
- 2007 CCM FT35s
- 2007 CCM R30 Supermoto
- 2007 CCM R35
- 2007 CCM S-R 40 Limited Edition
- 2007 CF Moto 150 E-Charm AutoMatic / CF150T-5A
- 2007 CF Moto 150 E-Jewel AutoMatic / CF150T
- 2007 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2007 CF Moto V3 Sport / CF250T-3
- 2007 CF Moto V5 Sport Cruiser / CF250T-5
- 2007 Chang-Jiang BD 110
- 2007 Chang-Jiang BD 110-B
- 2007 Chang-Jiang BD 125
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2A
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2B
- 2007 Chang-Jiang BD 125-3
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5A

