2007 Yamaha VMAX gallery
2007 Yamaha VMAX
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 66.0 mm (3.0 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 263.1 kg (580.0 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-V18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-V15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven/Shift Red Flames |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha TT-R 125 LW
- 2007 Yamaha TT-R 125 LW E
- 2007 Yamaha TT-R 230
- 2007 Yamaha TT-R 250
- 2007 Yamaha TT-R 50 E
- 2007 Yamaha TT-R 90
- 2007 Yamaha TT-R 90 E
- 2007 Yamaha TW200
- 2007 Yamaha TZR 50
- 2007 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2007 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2007 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2007 Yamaha V Star 1300
- 2007 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2007 Yamaha V Star Classic
- 2007 Yamaha V Star Custom
- 2007 Yamaha V Star Silverado
- 2007 Yamaha Vino 125
- 2007 Yamaha Vino Classic
- 2007 Yamaha Virago 250

