2007 Suzuki Bandit 1250 gallery
2007 Suzuki Bandit 1250
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1254.80 ccm (76.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 64.0 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 225.0 kg (496.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Black, Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Aprilia Scarabeo 250
- 2007 Aprilia Scarabeo 50
- 2007 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2007 Aprilia Scarabeo 500
- 2007 Aprilia SL 750 Shiver
- 2007 Aprilia Sportcity 125
- 2007 Aprilia Sportcity 200
- 2007 Aprilia Sportcity 250
- 2007 Aprilia SR 50 R
- 2007 Aprilia SR 50 R Factory
- 2007 Aprilia SR 50 Street
- 2007 Aprilia SX 50
- 2007 Aprilia SXV 4.5
- 2007 Aprilia SXV 5.5
- 2007 Aprilia Tuono 1000 R
- 2007 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2007 ATK 450 MX
- 2007 ATK 450 XC
- 2007 ATK Enduro
- 2007 ATK Motard

