2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 gallery
2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 499.0 kg (1,100.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,032 mm (80.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 MBK Booster Naked
- 2007 MBK Booster NG
- 2007 MBK Booster X
- 2007 MBK Flame X
- 2007 MBK Flipper
- 2007 MBK MachG AC
- 2007 MBK MachG LC
- 2007 MBK Nitro
- 2007 MBK Nitro Naked
- 2007 MBK Ovetto
- 2007 MBK Skycruiser 125
- 2007 MBK Skyliner 125
- 2007 MBK Stunt
- 2007 MBK X-Limit Enduro
- 2007 MBK X-Limit SM
- 2007 MBK X-Power
- 2007 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2007 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2007 Moto Guzzi 940 Custom
- 2007 Moto Guzzi Breva 750

