2009 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike gallery
2009 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 680.4 kg (1,500.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 275/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, yellow |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BMW F800GS
- 2009 BMW F800R
- 2009 BMW F800S
- 2009 BMW F800ST
- 2009 BMW G450X
- 2009 BMW G650X Challenge
- 2009 BMW G650X Country
- 2009 BMW G650X Moto
- 2009 BMW HP2 Megamoto
- 2009 BMW HP2 Sport
- 2009 BMW K1200LT
- 2009 BMW K1300GT
- 2009 BMW K1300R
- 2009 BMW K1300S
- 2009 BMW Lo Rider
- 2009 BMW R1200GS
- 2009 BMW R1200GS Adventure
- 2009 BMW R1200R
- 2009 BMW R1200RT
- 2009 BMW R1200S

