2009 Kymco People S 4T gallery
2009 Kymco People S 4T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | 4,07 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 NCR Millona R
- 2009 NCR Millona S
- 2009 NCR New Blue
- 2009 Neander Turbo Diesel
- 2009 Nipponia Altiva 125
- 2009 Nipponia Arte 125
- 2009 Nipponia AX 100S
- 2009 Nipponia Brio 110
- 2009 Nipponia Brio 125
- 2009 Nipponia Evolution 110
- 2009 Nipponia Ezio 50
- 2009 Nipponia Mego 125S
- 2009 Nipponia NB 125E
- 2009 Nipponia NC 110
- 2009 Nipponia NC 90
- 2009 Nipponia Sporty 125
- 2009 Nipponia Sporty 125XX
- 2009 Nipponia Vorrei 125
- 2009 Norton Commando 961 SS
- 2009 Orion A29B50M

