2011 Kymco Grandvista 250 gallery
2011 Kymco Grandvista 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.7 x 60.0 mm (2.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 162.8 kg (359.0 pounds) |
| Seat height: | 2,309 mm (90.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,433 mm (56.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.08 litres (2.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, white |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2011 Aprilia Mana 850
- 2011 Aprilia Mana 850 ABS
- 2011 Aprilia MXV 4.5
- 2011 Aprilia Pegaso 650
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2011 Aprilia RS 125
- 2011 Aprilia RS 125 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS 50
- 2011 Aprilia RS 50 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS4 125
- 2011 Aprilia RS4 50
- 2011 Aprilia RSV4 Factory
- 2011 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2011 Aprilia RSV4 R
- 2011 Aprilia RX 125
- 2011 Aprilia RX 50
- 2011 Aprilia RXV 4.5

