2010 Kymco Jetix 150 gallery
2010 Kymco Jetix 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.30 ccm (9.11 cubic inches) | Power: | 8 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 61.5 mm (2.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 80/90-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, silver, gray |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2010 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2010 Harley-Davidson Sportster XL 883N Iron 883
- 2010 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2010 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2010 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2010 Harley-Davidson XL 1200X Sportster Forty-Eight
- 2010 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2010 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2010 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2010 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2010 Harley-Davidson XR1200
- 2010 Harley-Davidson XR1200X
- 2010 Hartford VR-125H
- 2010 Hartford VR-125Z
- 2010 Headbanger Foxy Lady
- 2010 Headbanger High Flyin
- 2010 Headbanger Hollister

