2012 KTM 125 SX gallery
2012 KTM 125 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.6 kg (201.9 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Star Stratoliner
- 2012 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2012 Yamaha Star Stratoliner S
- 2012 Yamaha Star Stryker
- 2012 Yamaha Star VMAX
- 2012 Yamaha Star Warrior
- 2012 Yamaha TDM 900
- 2012 Yamaha TMAX
- 2012 Yamaha TMAX Tech Max
- 2012 Yamaha TT-R 110E
- 2012 Yamaha TT-R 125 E
- 2012 Yamaha TT-R 125 LE
- 2012 Yamaha TT-R 230
- 2012 Yamaha TT-R 50 E
- 2012 Yamaha TW200
- 2012 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2012 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2012 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2012 Yamaha V Star 1300
- 2012 Yamaha V Star 1300 Tourer

