2012 Yamaha C3 gallery
2012 Yamaha C3
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.8 kg (198.0 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.54 litres (1.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl White |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 500 EXC
- 2012 KTM 500 EXC Six Days
- 2012 KTM 500 XC-W
- 2012 KTM 65 SX
- 2012 KTM 690 Duke
- 2012 KTM 690 Enduro R
- 2012 KTM 690 SMC R
- 2012 KTM 85 SX 17-14
- 2012 KTM 85 SX 19-16
- 2012 KTM 990 Adventure R
- 2012 KTM 990 Superduke R
- 2012 KTM 990 Supermoto R
- 2012 KTM 990 Supermoto T
- 2012 KTM Freeride 350
- 2012 KTM Freeride E
- 2012 Leonart Bobber 125
- 2012 Leonart Bobber 350
- 2012 Leonart Daytona 125
- 2012 Leonart Daytona 350
- 2012 Leonart Spyder 125

