2012 Moto Guzzi Griso 8V SE gallery
2012 Moto Guzzi Griso 8V SE
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 110 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 81.5 mm (3.7 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 222.0 kg (489.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,554 mm (61.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Perforated wave discs and 4 opposed piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating caliper fitted with 2 parallel pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.70 litres (4.41 gallons) |
| Color options: | Tenni Green |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM Freeride 350
- 2012 KTM Freeride E
- 2012 Leonart Bobber 125
- 2012 Leonart Bobber 350
- 2012 Leonart Daytona 125
- 2012 Leonart Daytona 350
- 2012 Leonart Spyder 125
- 2012 Leonart Spyder 350
- 2012 Leonhardt Gunbus 410
- 2012 Lintex HT125T-25
- 2012 Mavizen TTX02
- 2012 Mission One Ple
- 2012 Mission R
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2012 Moto Guzzi Breva 1100
- 2012 Moto Guzzi California 90 Anniversary
- 2012 Moto Guzzi California Black Eagle
- 2012 Moto Guzzi California Vintage
- 2012 Moto Guzzi Griso 1100

