2012 BMW C650GT gallery
2012 BMW C650GT
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) | Power: | 59 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 241.0 kg (531.3 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,591 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR15 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Redg, light brown |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda SH150i
- 2012 Honda SH300i
- 2012 Honda Shadow Aero
- 2012 Honda Shadow Phantom
- 2012 Honda Shadow RS
- 2012 Honda Shadow Spirit 750
- 2012 Honda Silver Wing ABS
- 2012 Honda ST1300 ABS
- 2012 Honda ST1300 Pan-European
- 2012 Honda Stateline
- 2012 Honda VFR1200F
- 2012 Honda VFR800
- 2012 Honda Vision 110
- 2012 Honda VT750C2B Shadow Black Spirit
- 2012 Honda VT750S
- 2012 Honda VTX1300C
- 2012 Honda VTX1300R
- 2012 Honda VTX1300T
- 2012 Honda XL Varadero 125
- 2012 Honda XL1000V Varadero

