2012 BMW F650GS gallery
2012 BMW F650GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,575 mm (62.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-H17 |
| Front brakes: | Single disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow/black, blue, white |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo
- 2012 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2012 Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
- 2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
- 2012 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2012 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2012 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2012 Harley-Davidson FXS Softail Blackline
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX V-Rod 10th Anniversary
- 2012 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2012 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2012 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2012 Harley-Davidson XL1200X Springer Forty-Eight
- 2012 Harley-Davidson XL883L Sportster SuperLow
- 2012 Harley-Davidson XL883N Sportster Iron 883

