2012 KTM 150 XC gallery
2012 KTM 150 XC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 143.60 ccm (8.76 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 58.4 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.2 kg (207.7 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.50 litres (3.04 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Moto Guzzi Nevada 750 Classic
- 2012 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2012 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 ABS
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 4V
- 2012 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Racer
- 2012 Neander Turbo Diesel
- 2012 Suzuki B-King
- 2012 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2012 Suzuki Bandit 1250S
- 2012 Suzuki Bandit 650
- 2012 Suzuki Bandit 650SA
- 2012 Suzuki Boulevard C109R
- 2012 Suzuki Boulevard C109RT
- 2012 Suzuki Boulevard C50 Special
- 2012 Suzuki Boulevard C50T
- 2012 Suzuki Boulevard C50T Classic

