2012 KTM 1190 RC8 R gallery
2012 KTM 1190 RC8 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 173 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Radially mounted four-piston brake calipers; floating brake discs. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston brake caliper; fixed brake disc. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2012 Suzuki DR 125 SM
- 2012 Suzuki DR 650 SE
- 2012 Suzuki DR-Z 400 S
- 2012 Suzuki DR-Z125
- 2012 Suzuki DR-Z125L
- 2012 Suzuki Gladius
- 2012 Suzuki GSR 750
- 2012 Suzuki GSX-R 1000
- 2012 Suzuki GSX-R 600
- 2012 Suzuki GSX-R 750
- 2012 Suzuki GSX1250FA
- 2012 Suzuki GSX1250FA ST
- 2012 Suzuki GSX650F
- 2012 Suzuki GZ250
- 2012 Suzuki Hayabusa GSX1300R
- 2012 Suzuki Intruder C1800R
- 2012 Suzuki Intruder C800
- 2012 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2012 Suzuki Intruder M800

