2012 KTM 450 SMR gallery
2012 KTM 450 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.5 kg (245.8 pounds) |
| Seat height: | 927 mm (36.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha XT 1200Z Super Tenere
- 2012 Yamaha XT 250
- 2012 Yamaha XT 660 R
- 2012 Yamaha XT 660 X
- 2012 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2012 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2012 Yamaha YBR 125
- 2012 Yamaha YBR 125 Custom
- 2012 Yamaha YZ 125
- 2012 Yamaha YZ 250
- 2012 Yamaha YZ 250 F
- 2012 Yamaha YZ 450 F
- 2012 Yamaha YZ 85
- 2012 Yamaha YZ 85 LW
- 2012 Yamaha YZF-R 125
- 2012 Yamaha YZF R1
- 2012 Yamaha YZF-R6
- 2012 Yamaha Zuma 125

