2012 KTM 690 Enduro R gallery
2012 KTM 690 Enduro R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 65,71 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.8:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 142.0 kg (313.1 pounds) |
| Seat height: | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,504 mm (59.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/white/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia RXV 4.5
- 2012 Aprilia RXV 5.5
- 2012 Aprilia Scarabeo 100
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 300s
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 500
- 2012 Aprilia Shiver 750
- 2012 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2012 Aprilia SportCity Cube 125
- 2012 Aprilia SportCity Cube 300
- 2012 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2012 Aprilia SportCity One 50 4t

