2012 KTM 250 EXC-F Six Days gallery
2012 KTM 250 EXC-F Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.60 ccm (15.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 54.8 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.5 kg (237.0 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/white/black/blue |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki Boulevard M50 Special
- 2012 Suzuki Boulevard M90
- 2012 Suzuki Boulevard S40
- 2012 Suzuki Burgman 125
- 2012 Suzuki Burgman 200
- 2012 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2012 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2012 Suzuki DR 125 SM
- 2012 Suzuki DR 650 SE
- 2012 Suzuki DR-Z 400 S
- 2012 Suzuki DR-Z125
- 2012 Suzuki DR-Z125L
- 2012 Suzuki Gladius
- 2012 Suzuki GSR 750
- 2012 Suzuki GSX-R 1000
- 2012 Suzuki GSX-R 600
- 2012 Suzuki GSX-R 750
- 2012 Suzuki GSX1250FA
- 2012 Suzuki GSX1250FA ST
- 2012 Suzuki GSX650F

