2010 Kawasaki D-Tracker125 gallery
2010 Kawasaki D-Tracker125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.4 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2010 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2010 CH Racing WXE 50 Racing
- 2010 Chang-Jiang 750 M1
- 2010 Chang-Jiang Dong Tian 750
- 2010 Cheetah Trike Chopper
- 2010 Cobra CX50 JR
- 2010 Cobra CX50 SR The King
- 2010 Cobra CX65
- 2010 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2010 Confederate P120 Fighter Combat
- 2010 Confederate Wraith
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2010 CPI GTR 50
- 2010 CPI Oliver City
- 2010 CPI Oliver Sport
- 2010 CR&S DUU
- 2010 CR&S VUN Depowered Road
- 2010 CR&S VUN Standard Road
