2012 KTM 250 EXC Six Days gallery
2012 KTM 250 EXC Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/white/black/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Triumph Scrambler
- 2012 Triumph Speed Triple
- 2012 Triumph Speed Triple R
- 2012 Triumph Speedmaster
- 2012 Triumph Sprint GT
- 2012 Triumph Street Triple
- 2012 Triumph Street Triple R
- 2012 Triumph Thruxton
- 2012 Triumph Thunderbird
- 2012 Triumph Thunderbird Storm
- 2012 Triumph Tiger 1050
- 2012 Triumph Tiger 800
- 2012 Triumph Tiger 800 XC
- 2012 Triumph Tiger Explorer
- 2012 Victory Arlen Ness Vision
- 2012 Victory Cory Ness Cross Country
- 2012 Victory Cross Country
- 2012 Victory Cross Country Tour
- 2012 Victory Cross Roads
- 2012 Victory Cross Roads Classic LE

