2012 Suzuki GSX1250FA gallery
2012 Suzuki GSX1250FA
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1250.00 ccm (76.28 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 64.0 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Digital ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Digital ABS |
| Other specs | |
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
Read more...
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
an Italian Passion of Motom Dolcevita
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Xenter 125
- 2012 Yamaha XJ6
- 2012 Yamaha XJ6 ABS
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
- 2012 Yamaha XJR 1300
- 2012 Yamaha XT 1200Z Super Tenere
- 2012 Yamaha XT 250
- 2012 Yamaha XT 660 R
- 2012 Yamaha XT 660 X
- 2012 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2012 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2012 Yamaha YBR 125
- 2012 Yamaha YBR 125 Custom
- 2012 Yamaha YZ 125
- 2012 Yamaha YZ 250
- 2012 Yamaha YZ 250 F