2014 Honda Wave 100R gallery
2014 Honda Wave 100R
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 97.10 ccm (5.93 cubic inches) | Power: | 7.30 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 49.5 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.5 kg (201.7 pounds) |
| Seat height: | 751 mm (29.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,234 mm (48.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.25-17 |
| Rear tyre dimensions: | 2.25-17 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic, ventilated |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.70 litres (0.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, red, white, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja 650
- 2014 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2014 Kawasaki Versys
- 2014 Kawasaki Versys 1000
- 2014 Kawasaki Versys ABS
- 2014 Kawasaki Versys Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager Custom

