2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic gallery
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 400.1 kg (882.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-NW17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-NW16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sand Pearl/Canyon Brown Pearl, Birch White/Midnight Pearl, Red Sunglo/Blackened Cayenne Sunglo, Big Blue Pearl/Vivid Black,Midnight Pearl, Candy Orange,Blackened Cayenne Sunglo, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda NC750X
- 2014 Honda NSC110 Dio
- 2014 Honda NSC50R
- 2014 Honda NSS300 Forza
- 2014 Honda PCX125
- 2014 Honda PCX150
- 2014 Honda Scoopy
- 2014 Honda SH Mode 125
- 2014 Honda SH125i
- 2014 Honda ST1300 ABS
- 2014 Honda ST1300A Pan-European
- 2014 Honda TMX Supremo
- 2014 Honda VFR1200F
- 2014 Honda VFR1200X Crosstourer
- 2014 Honda VFR800F
- 2014 Honda Vision 110
- 2014 Honda Vision 50
- 2014 Honda VT400S
- 2014 Honda Wave 100R
- 2014 Honda Wave Dash 110

