2014 Honda NC750D Integra gallery
2014 Honda NC750D Integra
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 46.94 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 80.0 mm (3.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 219.8 kg (484.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.10 litres (3.73 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson CVO Limited
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King
- 2014 Harley-Davidson CVO Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2014 Harley-Davidson Dyna Street Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2014 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Police
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2014 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
- 2014 Harley-Davidson Road King
- 2014 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Road King Police
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Softail Deluxe

