2014 Yamaha Vity gallery
2014 Yamaha Vity
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8.58 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gun smoke, Gun metallic |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda CBR500R
- 2014 Honda CBR500R ABS
- 2014 Honda CBR600RR
- 2014 Honda CBR600RR ABS
- 2014 Honda CBR650F
- 2014 Honda CBR650F ABS
- 2014 Honda CRF110F
- 2014 Honda CRF125F
- 2014 Honda CRF150R
- 2014 Honda CRF250L
- 2014 Honda CRF250M
- 2014 Honda CRF250R
- 2014 Honda CRF250X
- 2014 Honda CRF50F
- 2014 Honda Crossrunner
- 2014 Honda CTX 700
- 2014 Honda CTX1300
- 2014 Honda CTX700N
- 2014 Honda Dio
- 2014 Honda Dream Neo

